Diabiator

Groźne równanie: Zanieczyszczenie powietrza+cukrzyca=choroby serca?

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Jak sugerują badania, zanieczyszczenie powietrza może zwiększyć ryzyko chorób serca, szczególnie u osób z cukrzycą.


Naukowcy z Ben Gurion University i Soroka University Medical Center w Izraelu znaleźli związek pomiędzy narażeniem na zanieczyszczenia powietrza w perspektywie pośredniej i niepożądanych zmian w poziomie cholesterolu.


Wyniki badania sugerują, że skumulowana ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza w ciągu całego życia może prowadzić do podwyższonego ryzyka chorób układu krążenia.


Zadbaj o swoje serce. Zadbaj o swoje zdrowie. Zadbaj o swoje życie.


Naukowcy przeanalizowali wyniki ponad 600.000 próbek krwi pobranych w latach 2003- 2012 od ponad 73.000 osób dorosłych w południowym Izraelu.


Wszyscy uczestnicy byli palaczami i zdiagnozowano u nich cukrzycę, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub zbyt niskim, lub przeciwnie- za wysoki poziom tłuszczu we krwi.


Osoby narażone na wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza w ostatnich trzech miesiącach miały wyższy poziom cukru we krwi, wyższy poziom „złego” cholesterolu LDL i tłuszczów we krwi oraz niższy poziom „dobrego” cholesterolu HDL niż te mniej wystawione na zanieczyszczenie powietrza.


Ogólnie rzecz biorąc, związek między zanieczyszczeniem powietrza i tymi czynnikami ryzyka chorób serca był większy u osób z cukrzycą.
Wydawało się, że działanie ochronne jest większe u pacjentów przyjmujących leki inne niż insulina.


Nawet niewielkie zmiany w poziomie glukozy i kontroli glikemii mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close