Zrzuć kilogramy!

Ćwiczenia na czczo – tak czy nie?

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut
Wśród amatorów aktywności fizycznej nie brakuje zwolenników teorii o skuteczności ćwiczeń cardio na czczo.

Ćwiczenia w takim trybie postrzegane są jako efektywnie spalające tkankę tłuszczową. Ponadto takie rozwiązanie wydaje się być wygodne dla osób trenujących przed pracą i nie mających rano czasu na spożycie śniadania i odczekanie godziny na trening.

Czy jednak w ten sposób nie osiągniemy efektu odwrotnego do zamierzonego?

Wiele badań naukowych wskazuje jednoznacznie, że ćwiczenia na czczo wcale nie spalają więcej kalorii niż podczas regularnego treningu w ciągu dnia.

Mogą wręcz powodować spalenie mniejszej liczby kalorii, co bezpośrednio wynika z braku tuż po przebudzeniu energii do wykonania efektywnego treningu.

Kolejnym argumentem za unikaniem treningu na czczo jest troska o zdrowie kręgosłupa – potrzebuje on nieco czasu po przebudzeniu, aby dojść do formy i odpowiednio dotlenić i nawodnić dyski międzykręgowe.

Kolejna ważna informacja – zwłaszcza dla osób pracujących nad rozbudową mady mięśniowej – to zwiększone spalanie tkanki mięśniowej podczas treningu na czczo.

Ma to znaczenie nie tylko dla kulturystów, ale dla każdej osoby dbającej o sylwetkę; im więcej tkanki mięśniowej, tym większa podstawowa przemiana materii.

Czy zatem trening na czczo to samo zło?

Niekoniecznie. Taki typ treningu dopuszczalny jest u osób ze znaczną nadwagą czy otyłością, dla których priorytetem jest jak najszybsza utrata tkanki tłuszczowej, nawet kosztem jednoczesnej redukcji masy mięśniowej.

Wtedy sesja cardio o niskiej intensywności, wykonana na czczo na pewno się sprawdzi.

Oczywiście na taki trening na czczo może okazyjnie pozwolić sobie każdy. Warto wtedy zabezpieczyć włókna mięśniowe odpowiednią suplementacją (BCAA w ilości 20 g). I zadbać o zbilansowaną dietę zarówno w dzień treningowy, jak i dzień poprzedzający.

 

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close