W domu

Czy gry wideo mogą pomóc dzieciom… schudnąć?

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Na pierwszy rzut oka wydaje nam się to mało prawdopodobne i spędzanie długiego czasu przy grach utożsamiamy raczej ze zmniejszeniem aktywności fizycznej i tyciem. Tymczasem, zdaniem naukowców z Pennington Biomedical Research Center na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie, lepiej uzupełniać i urozmaicać ulubioną rozrywkę naszych pociech, niż ją zwalczać.


Badacze przygotowali program o nazwie GameSquad. Wzięło w nim udział 46 rodzin, każda z dzieckiem w wieku 10-12 lat, mające problemy z nadwagą lub otyłością.

Granie na Playstation
Czy granie na konsoli może odchudzić dziecko? Fot. Pixabay


Doświadczenie trwało pół roku. Połowę rodzin- losowo- przydzielono do grupy „gier”, druga połowa znalazła się w grupie kontrolnej.


Rodziny z tej pierwszej otrzymały Xboxy, czujniki ruchu, zestawy czterech gier (Your Shape: Fitness Evolved 2012, Just Dance 3, Disneyland Adventures i Kinect Sports Season 2) oraz opaski FITBIT.


Dzieci zachęcono do grania w gry z członkami rodziny lub przyjaciółmi, wiedząc, że dzieciaki wkładają więcej energii w zabawę z inną osobą. Uczestnikom badania zalecono godzinę aktywności fizycznej dziennie.


Gry i konsole otrzymali- pod koniec badania- również członkowie z grupy kontrolnej. Większości rodzin, bo aż 22 z 23, udało się ukończyć sześciomiesięczny problem. Dzieci zmniejszyły wskaźnik masy ciała o ok. 3 proc. U dzieci z grupy kontrolnej, BMI było zwiększone o 1 procent. U dzieciaków z grupy gier spadł również poziom cholesterolu, zaś w grupie kontrolnej zaobserwowano odwrotną sytuację.


W trakcie badania nie monitorowano innych członków rodziny, jednak rodzice, którzy grali w gry wraz ze swoją pociechą, nierzadko sami tracili na wadze.


Autorzy wykorzystali fakt, że dzieciaki lubią patrzeć w ekran. Tutaj ekrany zostały wykorzystane w taki sposób, aby zmotywować najmłodszych do ruchu i aktywności fizycznej.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close