W domu

Dziesięć dni bez cukru może mieć zbawienny wpływ na organizm dziecka

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

To niesamowite, jak chemia naszego ciała może się zmienić już po dziesięciu dniach zmniejszonego zużycia cukru.

Grupie dzieci w wieku od 8 do 18, z objawami zespołu metabolicznego wprowadzono na dziesięć dni dietę z ograniczonym spożyciem cukru. Wyniki? Obniżenie poziomu cukru we krwi, trójglicerydów, cholesterolu LDL i ciśnienia krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Californii w San Francisco. Badanym dzieciom nie ograniczono ilości spożywanych kalorii, ponieważ badanie miało na celu przyjrzenie się efektom zmniejszonego spożycia cukru, nie zaś jedynie efektom odchudzania.

Fot. Pixabay

Objawami „zespołu metabolicznego” są:
– Nadwaga lub otyłość; w szczególności nadmiar tłuszczu w żołądku lub otyłość brzuszna.- Wysoki poziom cukru we krwi na czczo; insulinooporność.(Podwyższony poziom triglicerydów kwasów tłuszczowych w krwiobiegu).- Wysokie ciśnienie krwi.- Nierównowaga cholesteroli HDL i LDL

Te czynniki ryzyka coraz częściej pojawiają się u dzieci i to w znacznie większym stopniu niż chociażby pół wieku temu. Niektórzy badacze twierdzą, że za tą niekorzystną zmianą stoją „cukry dodane” w przetworzonej żywności. Badania UC to jedne z wielu badań uwiarygodniających ten argument.

Jeśli faktycznie to właśnie cukry dodane dodane są szkodliwe dla zdrowia, jak zresztą sugerują badania, to rozwiązanie jest proste, choć może nieco niewygodne. Musimy:

Przede wszystkim ograniczyć spożycie przetworzonej żywności. Zamiast tego przygotowujmy posiłki ze świeżych, całych składników.

Chipsy, orzeszki ziemne czy inne chrupkie przekąski, przetworzone, w opakowaniach, warto zastąpić orzechami, nasionami, całymi owocami i pokrojonymi warzywami.

Sprawdzać etykiety żywności. Producent ma obowiązek informować na etykiecie o ilości dodanego cukru, pod różnymi nazwami: glukoza, sacharoza, fruktoza, maltoza, dekstroza, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, środek słodzący z kukurydzy, buraka cukrowego, trzciny cukrowej, odwodnionego soku z trzciny cukrowej, maltodekstryna lub dekstryna.

Zmiany w diecie mogą być wprowadzane stopniowo.
Źródła:NHLBI

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close