Diabiator

Śmieciowe jedzenie niszczy nerki w równym stopniu, co cukrzyca typu 2.

Najważniejsze wydarzenia

  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Według nowych badań opublikowanych w Experimental Physiology, spożywanie fast foodów może znacznie zwiększyć poziom cukru we krwi, a jednocześnie czyni tyle samo szkód dla nerek, co cukrzyca typu 2.

Fastfood niszczy nerki bardziej niż cukrzyca?


Wcześniejsze badania skupiały się głównie na znaczeniu blokowania reabsorpcji glukozy w nerkach jako sposobu na obniżenie poziomu cukru we krwi.


Aby lepiej zrozumieć, jak nadmiar cukru lub tłuszczu wpływa na transport glukozy w nerkach, naukowcy przez osiem tygodni podawali myszom dietę składającą się z czekolady, ptasiego mleczka, sera i ciastek.


Następnie myszy badano pod kątem ustalenia wpływu diety na poziom cukru we krwi i różnych transporterów glukozy w nerkach.


Wyniki zostały porównane z innymi myszami, które nie były karmione dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, ale miały cukrzycę typu 1 lub 2.


Wyniki wykazały, że fast-foodowa dieta spowodowała wzrost transporterów glukozy, jak również białek regulatorowych, czyli czynniki zaobserwowane już wcześniej w grupie kontrolnej myszy z cukrzycą.


Z badania wynika, że oba typy cukrzycy wywołują zmiany w transporcie glukozy w nerkach, ale śmieciowe jedzenie lub dieta bogata w tłuszcze i cukier powodują zmiany bardzo podobne do tych obserwowalnych przy cukrzycy typu 2″.


Naukowcy twierdzą, że skuteczną metodą leczenia chorych na cukrzycę może okazać się blokowanie transporterów glukozy w nerkach, aby zmniejszyć poziom glukozy we krwi.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close