W życiu

Kryzys w małżeństwie… uchroni Cię przed cukrzycą typu 2?

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

… tak uważają… „amerykańscy naukowcy” 🙂


Niedawne badania socjologów z Michigan State University i University of Chicago wykazały, że mężczyźni, których małżeństwa były nieudane, mieli niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż mężczyźni w szczęśliwym małżeństwie.


U kobiet wyniki prezentują się dokładnie odwrotnie- im bardziej szczęśliwe małżeństwo, tym mniejsze ryzyko cukrzycy.


Badacze przyjrzeli się wynikom dwóch dużych badań wśród starszych kobiet i mężczyzn żyjących w małżeństwie.


Skupili się na 1.228 respondentach- zamężnych kobietach i żonatych mężczyznach w wieku od 57 do 84 lat, którzy wypełnili dwa kwestionariusze przeprowadzone w latach 2005 i 2010.

Para siedząca nad podartym zdjęciem. Kryzys w związku.
Kryzys w związku może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2? 😉


W obu badaniach wykonanych zgodnie z raportem Medscape uczestnikom zadano pytania dotyczące ich małżeństwa i relacji ze współmałżonkami.

Kiedy naukowcy porównali wyniki z obu okresów, okazało się, że jakość związku wpływa na ryzyko cukrzycy zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, ale w skrajnie odmienny sposób.

U kobiet szczęśliwych w małżeństwie (przynajmniej w okresie ostatnich pięciu lat) miały niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 diagnozy, niż ich rówieśniczki mające kłopot z mężem.

To wydaje się mieć intuicyjny sens, jednak zaskakujący jest fakt, że to samo badanie u mężczyzn wykazało przeciwne wyniki.

Mężczyźni, których życie małżeńskie pogorszyło się w ciągu ostatnich pięciu lat mieli również mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2, niż szczęśliwi małżonkowie w tym samym wieku.

Naukowcy nie zbadali jeszcze, dlaczego ryzyko cukrzycy jest inne u mężczyzn i u kobiet w udanych małżeństwach.

Jeden z badaczy dopatrzył się podobnego zjawiska w przypadku chorób związanych z układem krążenia, jednak także trudno było znaleźć konkretne przyczyny.

Zapewne pojawią się badania długoterminowe na ten temat, ponieważ inne badania dotyczące zależności pomiędzy jakością małżeństwa i stanem zdrowia wskazują, że może to być zjawisko krótkotrwałe.

W 2011 roku na przykład badacze analizujący 90 badań na temat małżeństwa i zdrowia stwierdzili, że samotni mężczyźni i kobiety żyją krócej, niż ich rówieśnicy w małżeństwach.

Gdyby badacze z University of Chicago i Michigan State nadal śledzili tę grupę 1228 uczestników badania, mogliby uznać, że ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych wyniesie się statystycznie z upływem czasu.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close