Zdrowy tata

Zwierzęta w służbie medycynie.

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California na zwierzętach chorych na cukrzycę wykazało związek między powolnym gojeniem, a słabymi prądami elektrycznymi w ranach.


Odkrycie to może ujawnić nowe możliwości dla chorych na cukrzycę.


Powolne gojenie się ran jest dla diabetyków sporym problemem, gdyż nawet najmniejsze skaleczenie, szczególnie w przypadku stóp, może ostatecznie doprowadzić do gangreny, owrzodzenia, a nawet amputacji.


Według niektórych szacunków, w Stanach Zjednoczonych wydaje się każdego roku aż 25 miliardów dolarów na leczenie przewlekłych owrzodzeń i ran związanych z cukrzycą.

Zwierzęta pomagają leczyć ludzi.


„Jest to pierwszy sygnał, że w ranach cukrzycowych lub jakichkolwiek ranac przewlekłych, naturalnie występujący sygnał elektryczny jest osłabiony i skorelowany ze spowolnionym procesem gojenia”, mówi profesor Min Zhao, główny autor badania.


Wiadomo już, że niektóre pola elektryczne są związane z żywą tkanką. Naukowcy zmierzyli pole elektryczne w rogówkach myszy laboratoryjnych.


Wszystkie modele doświadczalne chorowały na jeden z trzech różnych typów cukrzycy: polekową, genetyczną i spowodowaną dietą o wysokiej zawartości tłuszczu.


Naukowcy odkryli, że leczenie było opóźnione w trzech szczepów myszy z cukrzycą, gdy kawałek rogówki został usunięty.


U zdrowych myszy malutka rana rana goiła się w ciągu niecałych 48 godzin.


„Korekcja tej wady oferuje zupełnie nowe podejście do przewlekłych i nie gojących się ran w cukrzycy”, powiedział prof. Zhao.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close