Tata

Jak uchronić dzieci przed nadwagą?

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut
Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o rosnącej pladze otyłości wśród dzieci. Wynika ona z pewnością z nadmiaru bezwartościowej, przetworzonej żywności w diecie, a także braku aktywności fizycznej.
Nie bez znaczenia jest także stres oraz zbyt duża presja wywierana na dziecko. Konsekwencje są opłakane , a leczenie otyłości –bardzo trudne. Czy to wina rodziców, którzy nie dbają o jakość życia własnych dzieci? A może po prostu ponury znak naszych czasów?
Myślę, że najważniejsze są nawyki wyniesione z domu.

Oczywiście dziecko w wieku szkolnym pójdzie do sklepu i kupi sobie chipsy czy batonik – i nikt nie jest w stanie go kontrolować.
Ale ryzyko kompulsywnego objadanie się słodyczami na pewno jest większe u dziecka, które od najmłodszych lat je niezdrowo; a dzieje się tak, gdyż taką dietę propagują jego rodzice. Dodaj do tego całe popołudnia i wieczory spędzone rodzinnie przed telewizorem – i katastrofa gotowa.
Oczywiście nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić zmiany na lepsze, ale powinno stać się to udziałem całej rodziny.
Tata siedzący przed komputerem w miską chipsów i wyganiający dziecko na trening nie zbuduje żadnego autorytetu i niewiele zdziała.

Czu jest zatem jakaś uniwersalna recepta na zapobieganie nadwadze u dziecka?
Wszyscy jedzcie zdrowo, ale nie dajcie się zwariować – porcja lodów w letni dzień czy kawałek ciasta w niedzielę nikogo jeszcze nie zabiły.
Ja nie jestem ani radykalnym rodzicem, którego dziecko na oczy nie widziało słodyczy, ale też dbam, abyśmy nie jedli byle czego.
Pisałem już o sposobach na wprowadzenie warzyw w ukrytej postaci do diety dziecka, a także zdrowych alternatywach dla sklepowych słodyczy.

Do tych rad dołącz dietę wolną od przetworzonej żywości oraz ruch w każdej formie. Rower, rolki, spacery, basen, wygłupy na placu zabaw (podoba mi się ten patent z placami zabaw wyposażonymi w sprzęt fitness dla rodziców).
W zimowe dni zapisz dziecko na zorganizowane treningi na sali gimnastycznej albo zapodajcie sobie sesję Play Station Move. Pomysłów na pewno Ci nie zabraknie.
Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close