Tata

Oksytocyna a depresja poporodowa.

Najważniejsze wydarzenia

 • Knowledge is power
 • The Future Of Possible
 • Hibs and Ross County fans on final
 • Tip of the day: That man again
 • Hibs and Ross County fans on final
 • Spieth in danger of missing cut

Według ostatnich badań z Northwestern University, u kobiet z wyższym poziomem oksytocyny w trzecim trymestrze ciąży mogą wystąpić poważniejsze objawy depresji poporodowej.


Naukowcy zbadali 66 kobiet, aby określić, czy biomarkery mogą pomóc przewidzieć objawy depresyjne.

Poród, a oksytocyna, na co uważać?


Ich wyniki wykazały, że wyższe poziomy oksytocyny są połączone z objawami depresji poporodowej.


Jest to ważna wiadomość, ponieważ niesie za sobą szansę poznania biologicznych czynników wywołujących depresję poporodową, ale również może pomóc lekarzom zmienić podejście do leczenia tego rodzaju depresji, a nawet zahamować ją już na początku.


Naukowcy przebadali przyszłe mamy, które nie chorowały na depresję, mierząc ich poziom oksytocyny w trzecim trymestrze ciąży, a następnie testowali objawy depresji w sześć tygodni po porodzie.


Badacze odkryli, że im wyższe stężenie oksytocyny, tym wyraźniejsze są objawy depresji poporodowej.


Obejmują one: problemy ze snem lub wstawaniem z łóżka (chęć powrotu do łóżka od razu po wstaniu), lęki, bóle głowy, ogólne zmęczenie czy poczucie ociężałości, zmiany apetytu i ogólne uczucie smutku.


Główny badacz, dr Suena Massey powiedziała, że projekt testu wykrywającego poziom oksytocyny nie jest jeszcze gotowy, ale badacze są na dobrej drodze do identyfikacji biomarkerów, aby pomóc przewidzieć depresję poporodową.


Dr Massey rzeczywiście przewidywała, że niższy poziom oksytocyny przyczyniłby się do ryzyka depresji poporodowej.


Oksytocyna jest potocznie nazywana „hormonem przytulania”. Inne badania sugerują, że oksytocyna może służyć jako lekarstwo na depresję poporodową.


„Nie istnieją badania, które sugerowałyby, że depresja może zmieniać receptor oksytocyny w taki sposób, że staje się mniej efektywny,” mówi Dr Massey.


„Być może, gdy kobiety zaczynają doświadczać wczesnych objawów depresji, ich ciała uwalniają więcej tego hormonu, by te objawy zwalczyć”
Zdaniem kierownik badania, depresję poporodową powinno się traktować na równi z cukrzycą ciążową. I nie tyle ją leczyć, co próbować jej zapobiec.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najważniejsze wydarzenia

 • Knowledge is power
 • The Future Of Possible
 • Hibs and Ross County fans on final
 • Tip of the day: That man again
 • Hibs and Ross County fans on final
 • Spieth in danger of missing cut

Nawet się nie spojrzałem, a za chwilę minął trzy lata odkąd w naszym domu zagościł Kuba, a pięć lat od momentu kiedy pojawił się Stasiek.

Kiedyś napisałem o wychowywaniu Stasia w ten sposób :

Pamiętam pierwsze dni Stasia. Ogromne zakłopotanie. Strach, żeby nie zrobić mu krzywdy. Był taki mały, kruchy, delikatny.

Każdy kolejny dzień, to wspaniałe chwile, poznawanie siebie, zakochiwanie się w sobie.

Pamiętam jego słodkie „le, le, le” kiedy był głodny, a głodny był wiecznie.

Przez pierwsze tygodnie i miesiące nie wiedzieliśmy co to spokojny sen, co godzinę, co dwie pobudka 😉 W sumie tak jest praktycznie do dnia dzisiejszego 😉

Pierwsze wspólne czytanie 😉

Codziennie uczymy się siebie i zakochujemy się w sobie. Razem jemy, bawimy się i rozrabiamy. Przy nim uczę się spokoju, codziennie jest weselej, śmieszniej, fajniej.

Nie przeszkadza mi to, że budzi mnie o 6:30 codziennie słodkim – „Tata”. Wchodzi na mnie, daje mi buzi i chce, żeby mu iść i zrobić śniadanie.

Kocham go nawet kiedy rozrabia, kiedy jest niegrzeczny, staram się znaleźć z nim nić porozumienia, staram się go zrozumieć, pomóc, przekonać. Dzięki temu uczę się współpracy i rozwiązywania konfliktów 😉

Lubię zabawy z nim i kombinowanie, jak go przechytrzyć kiedy nie chce np. jeść 😉

Kiedyś np. uwielbiał oliwki, później przestał. Jak nauczyłem go znowu je jeść? Sposobem 😉 Piosenka, rymowanka, zabawa i ciach oliwka za oliwką do buzi 😉

Przestał jeść brokuły, ale zaczął jeść drzewa 😉 Tak mówimy na brokuły, a jemu ogromną zabawę sprawia, kiedy może zjeść wszystkie drzewa w lesie 😉

Uwielbiamy jeździć autobusem, spacerować, kopać piłkę, gotować, robić kawę, herbatę i szaleć w namiocie.

Pierwsza podróż 😉

Codziennie staramy się uczyć czegoś nowego, nowych słówek, nowych umiejętności.

Na przykład teraz walczymy z nauką sikania na nocnik 😉 Już pół roku temu by się to udało, gdyby nagle nocnik nie zaczął grać ;-( Zraziło to Stasia. Teraz powoli znowu siada na nocnik 😉 Może się uda 😉

Stasio na nocniku 😉

Postanowiłem, że na tym moim blogu będę także wrzucał moje spostrzeżenia z wychowywania Stasia, może się komuś przyda to co będę pisać, a może Wy mi podpowiecie w niektórych sprawach.

Wiem, że popełniam wiele błędów wychowawczych, wiem, że mam za miękkie serce dla tego szkraba, ale staram się jak mogę 😉

Chciałbym go wychować na wspaniałego faceta, żebym był dumny z niego jak podrośnie, a On dumny ze swojego Ojca, że wychował go na wspaniałego człowieka.

Nie ma większej miłości i przyjaźni jak miłość Ojca do dziecka 😉

Tak było kiedyś 😉 Pisałem to chyba ze dwa lata temu, może bez wstępu 😉

Co się zmieniło? Pojawił się Kuba 😉 Świat okazał się jeszcze fajniejszy. Wszystkie śmieszne chwile z pierwszego okresu życia dziecka wróciły, ale patrzymy na to inaczej.

Przy drugim dziecku mniej się człowiek boi, jest pewniejszy siebie, ale z drugiej strony dochodzą nowe sytuacje 😉

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close