Zdrowy tata

Pies wywącha cukrzycę!

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, substancje chemiczne w naszym oddechu mogą zadziałać jak sygnał ostrzegawczy przed hipoglikemią u pacjentów z cukrzycą typu 1.


Odkrycie, opublikowane w czasopiśmie Diabetes Care,zdradza, że niektóre psy mogą być przeszkolone pod kątem rozpoznawania znaków ostrzegawczych u pacjentów.


Chora na cukrzycę typu 1 Claire Pesterfield, pielęgniarka z oddziału pediatrii w szpitalu Addenbrooke, ma cukrzycę typu 1.

Historia psa potrafiącego wyczuć cukrzycę
Claire Pesterfield razem ze swoim diabdogiem.


Jej labrador został przeszkolony do wykrywania kiedy jej poziom cukru we krwi spada do potencjalnie niebezpiecznego poziomu.


„Hipoglikemię można osiągnąć dość szybko i jest ona bardzo niebezpieczna”, mówi Claire.


„Magic jest niesamowity – to nie tylko mój przyjaciel, ale też mój „nos”. Ostrzega mnie przed ryzykiem hipoglikemii.


Jeśli wyczuje zagrożenie, podskakuje i kładzie łapy na moich barkach, aby dać mi znać.”


Badacze z Wellcome Trust-MRC Institute of Metabolic Science z Universytetu w Cambridge odkryli, że niektóre naturalnie występujące substancje chemiczne w wydychanym powietrzu mogą się zmieniać, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie.


We wstępnym badaniu, aby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy stopniowo obniżali poziom cukru we krwi w warunkach kontrolowanych u 8 kobiet z cukrzycą typu 1.


Następnie użyli spektrometrii masowej w celu wykrycia obecności substancji chemicznych.


Naukowcy odkryli, że poziomy izoprenu znacząco wzrosły w hipoglikemii – w niektórych przypadkach niemal dwukrotnie.


Uważają, że psy mogą być wrażliwe na obecność izoprenu i sugerują, że możliwe jest opracowanie nowych czujników, dzięki którym można zidentyfikować podwyższone poziomy izoprenu u pacjentów.


„Izopren jest jedną z najpowszechniejszych naturalnych substancji chemicznych, które możemy znaleźć w ludzkim oddechu, ale wiemy zaskakująco mało o jego pochodzeniu”, mówi dr Mark Evans, jeden z autorów badania, lekarz z Addenbrooke Hospital.


„Sądzimy, że jest to produkt uboczny produkcji cholesterolu, ale nie jest jasne, dlaczego jego poziom wzrasta przy spadku poziomu cukru we krwi.


„Ludzie nie są wrażliwi na obecność izoprenu, ale psy ze swoim niesamowitym węchem potrafią go zidentyfikować i mogą zostać przeszkolone w celu ostrzegania właścicieli o niebezpiecznie niskim poziomie cukru we krwi. .

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close