Zdrowy tata

Piłkarze FC Barcelony już wiedzą jak wygrać z urazami mięśni!

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Piłkarze często cierpią z powodu urazów mięśni. Zdarza się, że muszą odpuścić grę na wiele miesięcy. Nowy sposób pomiaru ciężkości uszkodzeń mięśni może pomóc sportowcom szybciej wrócić na murawę.

Odkryli go hiszpańscy naukowcy z Universitat Politecnica de Catalunya. Według ich badań, przepuszczenie prądu przez dotknięty urazem mięsień daje wyraźniejszy obraz uszkodzeń tkanek miękkich, niż na przykład rentgen.

FC Barcelona, Fot. FC Barcelona

Technikę przetestowano na 18 zawodowych piłkarzy klubu FC Barcelona.

W sporcie zawodowym, a zwłaszcza w piłce nożnej, urazy mięśni szkieletowych stanowią około 30 procent wszystkich uszkodzeń. Badanie przeprowadzone na Universitat Politecnica de Catalunya pokazuje, że urazy mięśni biorą się stąd, że sportowcom trudno określić poziom zmęczenia.

Do oceny stopnia uszkodzenia mięśni nowa technika wykorzystuje prąd elektryczny. Nazywana jest pomiarem bioimpedancji (L-BIA). Jej działanie polega na przepuszczeniu prądu zmiennego o niskim natężeniu przez zdrową tkankę mięśniową, a następnie porównanie jej z odczytem z uszkodzonej tkanki.

Zdaniem głównego lekarza FC Barcelony, dr. Javiera Yanguasa, nowe odkrycie może wspierać obraz z MRI lub ultrasonografii w ilościowej ocenie uszkodzenia mięśni. Co więcej, lekarz ocenia tę metodę jako nieinwazyjną i niedrogą.

Hiszpańscy naukowcy wzięli pod lupę 22 urazy mięśniowe u 18 graczy Barcelony na przestrzeni pięciu lat. Pomiary zostały dokonane wkrótce po wystąpieniu u piłkarzy kontuzji.

Gdy zawodnicy wrócili już na murawę, dokonano pomiarów ponownie oraz porównano je z pomiarami dla zdrowych mięśni. Dzięki temu udało się podzielić obrażenia na dwie grupy oraz ocenić powagę urazów, jak również prawdopodobny czas powrotu piłkarza na boisko.

Jak podkreśla dr Yanguas, zarówno prognoza urazu, jak i czas powrotu zawodnika do gry będą zależeć między innymi od ciężkości urazu. Jeżeli jego klasyfikacja jest błędna, może to doprowadzić do znacznych szkód.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Physiological Measurement.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close