Psyche

Praca i stres. Jaki mają ze sobą związek?

Najważniejsze wydarzenia

  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut
Naukowcy z University of California, Irvine i SUNY Downstate Medical Center stworzyli model do badania globalizacji gospodarczej.
 
Wyniki pokazują, że globalizacja przyczynia się do wzrostu stresu pracy, co może spowodować wiele przykrych dolegliwości, m.in. wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, otyłości i cukrzycy.
 
Jak czytamy w Science Daily, model badania pokazuje, że „globalizacja gospodarcza wpływa na rynek pracy i organizacji pracy w krajach o wysokich dochodach, co z kolei pogarsza komfort pracy.
 
Na niski komfort pracy składają się takie czynniki, jak: presja, słaba kontrola pracy, zbyt niskie zarobki w porównaniu do wysiłku włożonego w pracę, niepewność zatrudnienia i nadgodziny”.
 
Powyższe sytuacji z kolei zwiększają u pracownika ryzyko wielu problemów zdrowotnych – w tym cukrzycy, która dotyka ponad 29 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych, jak również chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią powód 30 procent wszystkich zgonów na całym świecie.
 
W jaki sposób pracownicy mogą obniżyć poziom stresu związanego z pracą, jak również ryzyko problemów zdrowotnych?
 
Badacze z Uniwersity of California przyjrzeli się presji ciążącej na pracownikach, w porównaniu do zarobków, urlopom i górnemu limitowi przepracowanych godzin.
 
„Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia i ekonomiczny wpływ na pracodawców i społeczeństwo złego stanu zdrowia, utraty produktywności i absencji chorobowej, w interesie wszystkich jest, aby poważnie rozważyć poprawę organizacji pracy”.
 
A co możesz zrobić sam dla siebie?
 
Postaraj się wysypiać, jeść zdrowo, a na koniec długiego dnia zafunduj sobie ciepłą kąpiel lub medytację.
 
Pamiętaj, że Twoja praca nie powinna być twoim życiem – zwłaszcza kosztem zdrowia.
Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close