Psyche

A czy Ty jesteś „sfejsowany”?

Najważniejsze wydarzenia

  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Amerykańska psychoterapeutka, Suzana Flores jest zdania, że uzależnienie od Facebooka powinno być traktowane jako jednostka chorobowa, podobnie jak inne nałogi.

Zwłaszcza, że zawieszenie konta w sytuacji, gdy widzimy, że zaczynamy zbyt wiele czasu spędzać na tym portalu społecznościowym, może wywołać objawy odstawienia!

Flores jest autorką książki „Sfejsowani” („Facehooked”) gdzie opisuje historie swoich pacjentów związane z Facebookiem.

Zdrady czy poważne kłótnie na Facebooku to jeszcze nic.

Są też przypadki ekstremalne- kiedy pacjent przez sytuację związaną z popularnym portalem społecznościowym trafia do szpitala psychiatrycznego, choć autorka „Sfejsowanych” podkreśla, że takie historie zdarzają się bardzo rzadko.

Tego rodzaju przykładem jest historia mężczyzny, który dostał w gabinecie Flores ataku paniki po tym, jak narzeczona zerwała z nim przez Facebooka, po prostu zmieniając swój status związku.

Zanim sam zdążył się o tym dowiedzieć, znajomi zasypali go wiadomościami i powiadomieniami, a on sam w tamtym momencie pragnął trafić do miejsca, gdzie nie będzie miał dostępu do laptopa i wibrującego bez przerwy telefonu.

Facebook na każdym kroku.

Skąd biorą się uzależnienia?

„Facebook jest jak automat do gier: czasem się wygrywa, czasem przegrywa, ale nie można przestać, bo to, że się raz wygrało, sprawia, że wraca się po więcej.

Na Facebooku tymi „wygranymi” są reakcje na nasze posty, ciekawe statusy znajomych, interesujące informacje, wymiana zdań, która podbudowuje ego.”- mówi Flores w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”.

Uzależnieniu sprzyja również sama struktura popularnego portalu społecznościowego.

Nasi Facebookowi znajomi są naszą widownią, a my, jak artyści czy performerzy, staramy się jak najlepiej przed nimi wypaść.

Dlatego też niektórzy użytkownicy kasują lub podrasowują posty i zdjęcia, jeżeli nie dostaną satysfakcjonującej liczby lajków czy reakcji.

Na Facebooku i Instagramie mamy być idealnie piękni, zabawni i inteligentni, a nasze życie ma być jednym wielkim pasmem sukcesów.

Bo to co nas podnieca…

Duże „zasługi” w dziedzinie uzależnień od Facebooka mają smartfony.

Powiadomienia przychodzące na telefon prowokują nas do natychmiastowej reakcji.

Czasami wirtualne kontakty zaczynają zastępować nam ludzi kontakty w realu.

Niektórzy użytkownicy żyją w iluzji, że skoro piszą na Facebooku z dużą liczbą znajomych, to nie potrzebują już spotkań twarzą w twarz.

Suzana Flores przypomina jednak, że „człowiek jest stworzeniem pięciu zmysłów”.

To jedynie iluzja, że pogaduszki i słodkie emotikonki w messengerze zastąpią nam przytulenie czy spojrzenie głęboko w oczy.

Jak sprawdzić, czy jest się uzależnionym od Facebooka?

To proste.

Wystarczy wyłączyć go na 48 godzin i sprawdzić, jak będziemy sobie z tym radzić.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close