Tata

„Tabletowe dzieci” śpią gorzej i mniej? Przeczytaj koniecznie.

Najważniejsze wydarzenia

  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut
Zdaniem brytyjskich naukowców, dzieci, które regularnie korzystają ze smartfonów i tabletów, śpią nieco mniej, niż te, które nie używają tych urządzeń.
Według badań, każda godzina spędzona przed ekranem dotykowym skracała sen dziecka o 15 minut.

Badanie przeprowadzone przez Birkbeck w University of London obejmuje 715 rodziców dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Rodzice wypełnili kwestionariusz, w którym zapytano ich, jak często ich pociecha korzysta z urządzeń mobilnych oraz jak wygląda sen ich dziecka.

Okazało się, że 75% dzieci codziennie grało na smartfonie czy tablecie, 51% z nich było w wieku od sześciu do 11 miesięcy, zaś 92% w wieku 2-3 lat.

Dzieci, które korzystały z urządzeń z ekranami dotykowymi w nocy spały krócej, za to więcej w ciągu dnia, zaś każda godzina użytkowania urządzenia mobilnego wiązała się ze skróceniem snu o ok. 15 minut.

Jeden z badaczy, dr Tim Smith w rozmowie z serwisem BBC News podkreślił, że co prawda nie jest to ogromna ilość, ponieważ dziecko w tym wieku śpi średnio 10-12 godzin dziennie, jednak w tak wczesnej fazie rozwoju liczy się każda minuta.

Mimo iż wyniki nie są ostateczne, Smith podkreśla, że wiele wskazuje na powiązania ekranów dotykowych z problemami ze snem.

Czy smartfony i tablety mają wyłącznie same wady?

Jedno z badań tego samego naukowca wykazało, że małe dzieci, które aktywnie korzystają z urządzeń z ekranem dotykowym, przyspieszają rozwój umiejętności motorycznych.

Zdaniem dr. Smitha jest zbyt wcześnie, by jednoznacznie określić, czy dzieci w ogóle powinny korzystać z tego rodzaju nowinek technologicznych.

Najlepiej na razie znaleźć złoty środek, wprowadzić pewne zasady dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.

Przede wszystkim powinno to być ograniczenie całkowitego czasu korzystania z tego rodzaju urządzeń, a już na pewno unikanie ich przed snem.

Również dr Anna Joyce, badacz ds. Rozwoju kognitywnego z Uniwersytetu w Coventry zaznacza, że za wcześnie, aby całkowicie zabronić dzieciom korzystania z tych urządzeń, na pewno jednak warto ograniczyć użycie urządzeń emitujących tzw. światło niebieskie nawet na kilka godzin przed snem.
Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close