Zdrowy tata

Tyjesz od słodzików! Są na to dowody!

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Naukowcy z Cornell University odkryli pewną prawidłowość dotyczącą nadwagi i zbyt wysokiej zawartości tkanki tłuszczowej u młodych dorosłych i studentów.

Chodzi o erytrytol, czyli tzw. zdrowy słodzik, wykorzystywany w niskokalorycznej żywności. Może on przyczynić się do wzrostu masy ciała u młodych dorosłych. Ponadto, erytrytol może być metabolizowany i produkowany w ludzkich organizmach.

Jak wynika z badań, studenci, u których w trakcie roku akademickiego odnotowano przyrost wagi i tkanki tłuszczowej na brzuchu, mieli na początku roku piętnastokrotnie wyższy poziom erytrytolu w organizmie, niż ich rówieśnicy, którym w analogicznym okresie udało się schudnąć lub ich waga utrzymywała się na tym samym poziomie.

Badanie jest częścią projektu Cornellesa EnHANCE, w którym naukowcy biorą pod lupę wpływ rozpoczęcia studiów na wagę, dietę oraz metabolizm.

Okazuje się bowiem, że w okresie przejściowym około 75 procent studentów doświadcza przerostu masy ciała.

Wszystko przez słodziki? Fot. Pixabay

Zdaniem Patricii Cassano z Cornell University, ważne jest, aby zidentyfikować czynniki ryzyka, dzięki czemu będzie można zrozumieć i wyeliminować problem.

W badaniu uczestniczyło 172 studentów pierwszego roku. Okazało się, że erytrytol nie tylko jest wchłaniany z żywności, ale również wytwarzany przez organizm jako produkt metabolizmu glukozy.

Wysoki poziom erytrytolu wiązał się z przyrostem masy ciała, dlatego też potrzeba dodatkowych badań, aby ustalić, czy „najzdrowszy słodzik świata” może być czynnikiem ryzyka nadwagi.

Erytrytol występuje naturalnie w owocach, takich jak arbuz czy gruszka. Zarówno w USA, gdzie przeprowadzono badanie, jak i w innych krajach, jest uznanym i powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności. Jego indeks glikemiczny wynosi zero. Erytrytol nie zwiększa poziomu cukru we krwi.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close