Encyklopedia Zdrowia

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały. Czy warto je przyjmować w formie tabletek?

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

W jak witaminy/minerały

Podobno dietetyk, który zapisuje suplementy to dupa, a nie dietetyk. Niektóre jednak warto sobie uzupełnić bo ciężko w naszym klimacie pobrać je z pożywienia albo z powietrza, znaczy ze słońca 😉

 

Witamina D

Witamina słońca. Podawana już dzieciom od pierwszych dni życia. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety w naszym kraju praktycznie cały rok powinniśmy się wspierać suplementami z witaminą D.

Dba o nasze kości i zęby, pomaga w prawidłowym działaniu układu nerwowego i wspiera pracę mięśni.

Zmniejsza ryzyko nowotworów, zapobiega nadciśnieniu i chorobom serca. Jest polecana osobom chorym na cukrzycę.

Dla odchudzających jest też pewna zaleta, podobno pomaga spalać tłuszcz.

Kompleks Witamin

No i tutaj głosy są podzielone. Dietetycy zalecają ewentualnie pojedynczą suplementację daną witaminą czy minerałem odradzając kompleksy witamin. Często bowiem łykamy garść tabletek przez co niektórych witamin/minerałów mamy nadmiar, co nie wpływa korzystnie na nasz organizm.

Warto pilnować, żeby jednak większość witamin czy minerałów czerpać z warzyw, owoców, z dobrze zbilansowanej diety. Dietetycy i lekarze często mówią, że jednak syntetyczne witaminy to nie jest to samo i często tak naprawdę nie działają, gdyż nie wchłaniają się w organizmie.

Jeżeli już chcemy sięgnąć po witaminy w pakiecie to pilnujmy, żeby były one dobrej jakości, a gdy przy okazji bierzemy jeszcze jakieś witaminy osobno to pilnujmy, żeby ich ilość nie była zbyt duża. Czytajmy etykiety.

Omega 3

Polecane zarówno kobietom w ciąży jak i małym dzieciom. Polecane także całej reszcie populacji.

Pomagają nam zachować odporność, zachować młodość i poprawiają nastrój. Chronią przed rakiem, poprawiają wzrok oraz wzmacniają kości. Mają także bardzo dobry wpływ na nasz zdrowy wzrok oraz wspomagają pracę mózgu.

Chronią nas przed Alzheimerem, alergiami i chorobami serca.

Starajmy się przede wszystkim szukać Omega 3 w żywności. Znajdziemy je w rybach (łosoś, dorsz, śledź, karp, szprot, pstrąg, mintaj) oleju lnianym, orzechach włoskich. Siemię lniane i nasiona chia to także dobre źródło tych kwasów. Co ciekawe, znajdziemy je również w jajkach.

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close